Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про забезпечення права на доступ до публічної інформації в умовах правового режиму воєнного стану розповів голова КАС ВС Михайло Смокович

05 листопада 2024, 16:31

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович взяв участь у VІІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні», присвяченій, зокрема, пошуку розв’язання актуальних проблем щодо реалізації судової реформи в Україні з урахуванням міжнародного досвіду.

Передусім голова КАС ВС зазначив про важливість і актуальність судової реформи в Україні й наголосив на тому, що суди створені та функціонують для людей.

За його словами, судова система України і Верховний Суд зокрема роблять усе можливе для того, щоб Україна якнайшвидше стала членом ЄС.

«Незважаючи на ті виклики, з якими зіткнулася наша держава внаслідок збройної агресії рф, судова система демонструє реальну спроможність забезпечувати реалізацію функцій держави у сфері правосуддя», – акцентував голова КАС ВС.

На переконання спікера, стратегічно важливо в умовах правового режиму воєнного стану знайти баланс між національною безпекою і доступом до публічної інформації. Він розповів, що у вересні 2024 року делегація за участю представників КАС ВС взяла участь у міжнародній конференції в м. Вільнюсі (Литва) на тему «Співвідношення між приватністю та свободою медіа: cудова перспектива» (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1683387/). На міжнародній конференції та круглому столі представники Литви, Польщі й України обговорювали роль адміністративних судів для забезпечення ефективного захисту прав людини у сфері публічного управління. Також порушувалися питання стосовно доступу до публічної інформації, особливостей реалізації обмеження та захисту права на доступ до публічної інформації в Україні, Литві, Польщі й загалом у міжнародній площині.

Також Михайло Смокович нагадав, що 10 жовтня 2024 року в м. Києві за сприяння Офісу Омбудсмана України спільно з ПРООН та іншими партнерами за участю представників органів виконавчої влади, громадських організацій відбулася Міжнародна конференція «Баланс доступу до інформації та національної безпеки — уроки України під час збройних конфліктів» (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1684327/). Під час заходу учасники обговорили виклики правового режиму воєнного стану, рекомендації для органів публічної влади, а також досвід інших держав, як зберегти баланс між доступом до інформації та національною безпекою.

За результатами конференції була ухвалена Київська декларація про баланс доступу до інформації та національної безпеки під час збройних конфліктів, у якій зазначено основні принципи забезпечення доступу до публічної інформації.

Михайло Смокович зауважив: «Право на отримання інформації – це невід’ємний елемент реалізації свободи думки і слова. Вираження поглядів і переконань, об’єктивне та своєчасне інформування громадян державою, отримання учасниками суспільних відносин повної достовірної інформації є запорукою формування в Україні сучасного інформаційного суспільства, розвитку та вдосконалення демократичної правової європейської держави. Забезпечення права на доступ до публічної інформації – переконлива ознака демократичного суспільства. Це фундаментальне право людини сприяє відкритості, прозорості та підзвітності органів публічної влади і суб’єктів владних повноважень, а також підвищенню довіри громадськості до їхніх дій та рішень».

Голова КАС ВС акцентував на тому, що зараз судам складно розглядати спори, балансуючи між національною безпекою і правом на доступ до публічної інформації, оскільки національна безпека України, як визначив законодавець, – це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних і потенційних загроз.

Щодо нормативно-правового регулювання спікер нагадав, що в Україні діє не лише Закон України «Про доступ до публічної інформації», а й ратифікована 20 травня 2020 року Конвенція Ради Європи про доступ до офіційних документів (Конвенція Тромсе). Він наголосив на актуальності Закону України «Про адміністративну процедуру», який більш детально регулює питання звернення до суб’єктів владних повноважень.

Разом з тим, в аспекті воєнного стану, Михайло Смокович звернув увагу на позицію Конституційного Суду України про те, що Україна має право захищати свою незалежність, державний суверенітет і територіальну цілісність шляхом здійснення системних заходів із застосуванням засобів, що є співмірними й допустимими, прийнятними з огляду на рівень безпеки, загроз і викликів, що постали перед державою.

Голова КАС ВС акцентував на тому, що вже є відповідні рішення ЄСПЛ у справах проти України, в яких Суд визнав порушення ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод через ненадання інформації, яка становила суспільний інтерес. Він навів відповідну судову практику, що стосується права на публічну інформацію, та, зокрема, нагадав про рішення ЄСПЛ від 13 липня 2023 року у справі «Володимир Торбіч проти України».

Водночас спікер окреслив проблематику щодо застосування такого фільтру, як трискладовий тест, для визначення можливості обмеження доступу до інформації не лише судами, а й суб’єктами, які є власниками або володільцями такої інформації.

Насамкінець голова КАС ВС Михайло Смокович зазначив, що адміністративні суди відіграють надзвичайно важливу роль в утвердженні демократичних цінностей у захисті права на доступ до публічної інформації навіть під час дії воєнного стану.

Конференцію організував Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Верховний Суд