Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова ВРП окреслив ключові напрями реформування судової системи

27 травня 2025, 09:39

26 – 28 травня 2025 року Національна школа суддів України проводить підготовку для підтримання кваліфікації керівництва місцевих та апеляційних судів, Вищого антикорупційного суду, касаційних судів у складі Верховного Суду.

Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик виступив із промовою на тему: «Вища рада правосуддя – стратегія реформування судової системи на сучасному етапі», у якій підкреслив ключові виклики та завдання для правосуддя.

Одним із найважливіших пріоритетних завдань Вищої ради правосуддя є виконання євроінтеграційних завдань, передбачених Дорожньою картою за сферою «Верховенство права».

Загалом на виконання 28 стратегічних результатів за сферою правосуддя у Дорожній карті передбачено 109 заходів, реалізація яких розрахована на наступні три роки. 

Одним із основних заходів є розроблення і затвердження Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2025-2029 роки.  Відповідальні за це Офіс Президента України, а Вища рада правосуддя бере участь у розробленні та затвердженні плану заходів із реалізації цієї Стратегії.

Одним з напрямів є також участь розробленні та прийнятті закону щодо оптимізації мережі місцевих загальних судів відповідно до нового адміністративно-територіального устрою України, який має бути реалізований протягом 12 місяців з часу скасування воєнного стану.

Потребує розв’язання питання модернізації Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (ЄСІКС). Через припинення підтримки Програми USAID наразі ВРП шукає донорів для фінансування цього напрямку.

Серед основних викликів – кадрова криза. Станом на квітень 2025 року вакантними є понад 2000 посад суддів (31%). У першій інстанції 13 судів працюють лише з одним суддею, 11 судів – з трьома. Апеляційні суди мають понад 700 вакантних посад (56%), а Верховний Суд – 45 вакантних посад. Навіть попри призначення 464 нових суддів, звільнення суддів у відставку переважають. Завершення конкурсів до апеляційних судів у 2026–2027 роках може поглибити цю проблему, оскільки в конкурсних процедурах бере участь багато суддів перших інстанцій. Якщо вони заповнять вакантні посади в судах апеляційних інстанцій, виникне кадровий голод в місцевих судах. 

Григорій Усик нагадав, що із грудня 2024 року почала працювати Служба дисциплінарних інспекторів. За період з 1 листопада 2023 року до 1 травня 2025 року у Вищій раді правосуддя перебувало понад 25 тисяч дисциплінарних справ щодо суддів. Важливим завданням постало визначення пріоритетності їх розгляду.

Григорій Усик поінформував, що Вища рада правосуддя звернулася до Венеційської комісії для отримання висновку щодо відповідності європейським стандартам норм, запропонованих законопроєктами № 13137 і № 13137-1, якими передбачено внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо більш чіткого визначення підстав дисциплінарної відповідальності судді та уточнення видів дисциплінарних стягнень. 

Вища рада правосуддя