Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судді Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Олена Білоконь і Наталія Сакара прочитали лекції на семінарі для суддів місцевих та апеляційних судів «Як посилити медіацію на основі чинної правової бази?», присвяченому медіації та іншим альтернативним способам вирішення спорів.
Олена Білоконь виступила з доповіддю «Шляхи комунікації судді з учасниками судового розгляду про медіацію».
Вона наголосила на важливості інформування суддями учасників процесу про можливість врегулювання спору, що виник між сторонами, за допомогою медіації (п. 2 ч. 2 ст. 197 ЦПК України), а також дала практичні поради, як саме це доцільно робити на кожній зі стадій судового розгляду.
Лекторка зауважила, що завдяки медіації судова система може позбутися значної кількості таких спорів, де важливо, щоб після їх закінчення між сторонами зберігалися нормальні стосунки (зокрема сімейні, спадкові, трудові). Також це убезпечить суди від необхідності в подальшому розглядати скарги на дії виконавців у межах судового контролю за виконанням судових рішень. Одним із базових принципів медіації є добровільність, а це – запорука виконуваності домовленостей, досягнутих за результатами медіації.
Суддя сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди, особливо на ранній стадії розгляду (п. 2 ч. 5 ст. 12 ЦПК України), і цього можна досягти в процедурі медіації. Олена Білоконь зазначила, що кожен суддя може мати власний стиль заохочення сторін до мирного врегулювання спору, однак бажано, щоб він міг довести до відома сторін сутність медіації і базові принципи, процедуру та наслідки. Коли суддя інформує про медіацію, акцентувала доповідачка, учасник спору має чітко розуміти, що ця процедура не закриває доступу до правосуддя: якщо сторони не досягли згоди в такий спосіб, то спір розгляне суд. )
Важливо, щоб суддя мав базові навички для визначення медіабельності спорів, оскільки медіацію не можна застосовувати там, де є домашнє насильство. Недоцільно використовувати медіацію в ситуаціях, коли є дисбаланс сил, висока стадія ескалації конфлікту і ознаки того, що одна сторона хоче використати медіацію, щоб затягнути процес, не маючи бажання врегулювати спір.
Наталія Сакара прочитала лекцію «Врегулювання спору між сторонами під час розгляду справи: огляд окремих проблем».
Вона звернула увагу, що є декілька способів закінчення розгляду справи без ухвалення рішення суду по суті спору:
Суддя зауважила, що, незважаючи на те, чи ці способи вирішення спору застосовуються за участю судді, чи в позасудовому порядку, кінцевий результат домовленостей – під контролем суду. Суд повинен затвердити цей результат, і лише тоді розгляд справи буде припинений.
Більш детально Наталія Сакара зупинилася на особливостях процедур врегулювання спору за участю судді та укладення мирової угоди.
Суди першої інстанції використовують процедуру врегулювання спору за участю судді, що дає ВС можливість висловлюватися з приводу дотримання того чи іншого порядку для її використання.
Лекторка акцентувала на відмінності процедури врегулювання спорів за участю судді від медіації. Проведення врегулювання спору за участю судді здійснюється у формі спільних і (або) закритих нарад. Їх проведення спрямовує суддя, він з’ясовує підстави та предмет позову, підстави заперечень, роз’яснює сторонам предмет доказування, може запропонувати можливий шлях мирного врегулювання спору, під час закритих нарад має право звертати увагу сторони на судову практику, пропонувати можливі шляхи мирного врегулювання спору (ст. 203 ЦПК України). Натомість при медіації сторони самі шукають шлях для вирішення спору.
Наталія Сакара звернула увагу, що можуть бути спроби використати процедуру врегулювання спору за участю судді з метою змінити суддю. Недобросовісний учасник після відкриття провадження у справі може ініціювати відповідну процедуру, яка закінчиться безрезультатно, після чого розгляд справи продовжить вже не той суддя, який відкрив провадження, а інший. Також можуть бути спроби використати цю процедуру з метою затягування розгляду справи. Однак, зазначила доповідачка, такі зловживання помітні, й судді можуть на них реагувати.
Крім того, вона проаналізувала висновки ВС щодо застосування відповідної процедури. Суддя зауважила, що її проведення можливе лише в разі, коли обидві сторони на це погоджуються та заявляють відповідні клопотання (в іншому випадку втрачається сенс такої процедури). Вона застосовується лише до початку розгляду справи по суті й тільки у справах, розгляд яких відбувається в порядку загального позовного провадження (ЦПК України визначає, що суддя пропонує сторонам скористатися відповідною процедурою на стадії підготовчого засідання, яке у спрощеному провадженні не проводиться). Для того щоб перейти до цієї процедури, суд обов’язково має постановити відповідну ухвалу, якою одночасно зупиняється провадження у справі. Такі висновки зроблені в постанові ВС від 26 жовтня 2022 року у справі № 758/3200/19.
Також Наталія Сакара проаналізувала практику щодо участі судді у врегулюванні спору як підстави для його відводу; врахування порядку укладення мирової угоди під час оцінювання належності складу суду; вирішення окремих процесуальних питань у разі проведення врегулювання спору за участю судді.
Щодо мирової угоди суддя розповіла про її природу, навела практику ВС, у якій розкривається це питання, а також проаналізувала висновки Суду щодо порядку укладення та затвердження мирової угоди.
Крім того, доповідачка звернула увагу на рішення VARDANYAN AND NANUSHYAN v. ARMENIA, в якому ЄСПЛ висловився щодо порядку укладення мирової угоди та застеріг суддів від тиску на учасників з метою укладення ними такої угоди. В цій справі судді апеляційної інстанції пропонували заявнику укласти мирову угоду, натякаючи, що рішення буде ухвалено не на його користь.
Захід організований Консультативною місією Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України спільно із Львівським регіональним представництвом Національної школи суддів України.
Презентація Олени Білоконь – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/Prezent_shlyahu_komyn_mediac.pdf.
Презентація Наталії Сакари – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/prezentacii_2025/Prezent_Vregul_spory_storonu.pdf.