Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ініціатива "Модельні Суди" започаткована Проєктом ЄС "Право-Justice" у 2018 році. Мета Ініціативи полягає у вдосконаленні системи організації роботи судів, що передбачає покращення надання судових послуг, підвищення якості роботи із вразливими групами населення, які звертаються до суду, підвищення безпеки суддів, працівників апарату та відвідувачів суду, покращення комунікації судів з суспільством, а також пілотування інших сучасних управлінських ініціатив. У рамках Ініціативи уніфіковано стандарти обслуговування клієнтів та судового адміністрування за прикладом сучасних практик європейських країн.
Протягом двох років міжнародні та національні експерти, працювали над розробкою та впровадженням модельних рішень у 6 обраних модельних судах та інших судах, які проявили інтерес до Ініціативи, організовуючи конференції, круглі столи, навчальні курси та інші заходи.
Для ефективної координації впровадження Ініціативи створено Проєктну Раду за участю представників ВРП, РС України, ДСА України, модельних судів та громадськості.
У 2019 році команда міжнародних та національних експертів Проєкту ЄС "Право-Justice" у співпраці з представниками ВРП, РС України, ДСА України, юридичної спільноти та громадськості розробили Посібник "Модельний Суд" задля стандартизації та уніфікації кращих (модельних) рішень в різних сферах судового адміністрування. Посібник містить інформацію про впровадження модельних рішень та набір інструментів для їх реалізації, тому буде корисним усім, хто бере участь у багатогранному процесі управління судом. Представлені в Посібнику модельні рішення уже впроваджуються в різних судах України.
У 2020 році через пандемічні обмеження значна частина діяльності у межах Ініціативи була проведена з використанням нових онлайн-інструментів. Це допомогло залучити до активної участі в заходах Ініціативи понад 2500 суддів та працівників суду. Багато українських судів висловили бажання офіційно стати частиною Ініціативи та впровадити модельні рішення у своїх судах.
Тому на початку 2021 року Проєкт розпочав новий етап Ініціативи "Модельні Суди", до якого долучились ще 70 судів та Національна школа суддів України.
В 2022 році організовано та проведено конкурс "Модельний суд року". Судами різних інстанцій з усіх регіонів України представлено свої модельні напрацювання та кращі рішення, зокрема, у таких сферах, як доступ до правосуддя для вразливих користувачів суду, впровадження волонтерських сервісів в суді, комунікаційна діяльність суду, управління персоналом, судове адміністрування, судова безпека.
10 грудня 2022 року у місті Львів відбувся урочистий захід "Модельний суд року", під час якого нагороджено переможців конкурсу. У восьми номінаціях переможцями стали: "Модельний суд року" - Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області; "Доступ до правосуддя для вразливих користувачів суду" - Вугледарський міський суд Донецької області; "Кращий волонтерський сервіс в суді" – Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області; "Найкраща комунікаційна діяльність" - Зарічний районний суд міста Суми; "Найкраща служба управління персоналом"- Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області; "Найкращі заходи судової безпеки" - Донецький апеляційний суд; "Судовий адміністратор року" - Микола Пасічник, керівник апарату Долинського районного суду Івано-Франківської області. Спеціальну відзнаку "Натхнення року" отримали: Наталія Король, керівниця апарату Вінницького апеляційного суду; Олена Безбородова, керівниця апарату Ленінського районного суду міста Харкова; Світлана Шевченко, начальниця ТУ ДСА України в Київській області.
Створено платформу "Майданчик добрих практик", що дозволила представникам української судової влади поділитися з колегами з інших судів власним досвідом стосовно імплементації модельних рішень у різні сферах (клієнтоорієнтованість, комунікація, послуги для вразливих користувачів судів, ІТ-рішення, безпека суду тощо) відповідно до найкращих європейських практик, представлених у Посібнику.
В період з 2018 по 2022 років в межах реалізації Ініціативи "Модельні суди" проведено низку круглих столів та конференцій з питань судового адміністрування, комунікацій, впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду, підтримки жертв і свідків воєнних злочинів у кримінальному процесі в Україні, безпеки судів та кадрових питань.
В квітні 2023 року розпочалась реалізація нової, третьої фази Ініціативи "Модельні суди", що спрямована на розроблення, вдосконалення та уніфікацію нормативно-правової бази, яка визначає основні організаційні, кадрові та матеріально-технічні засади функціонування судів. До реалізації нової фази долучились ще 13 судів.
Всього на сьогодні Ініціатива "Модельні суди" налічує 90 учасників.
Корисна інформація:
Стандартна операційна процедура (інструкція) №1 Ознакування приміщень у суді
Ґайдлайн. Візуальна система навігації для українських судів
Концепція запровадження системи повідомлення про випадки порушення безпеки в судах
Посібник Ініціатива "Модельні суди" Особиста безпека суддів та працівників апарату суду
Ініціатива "Модельні суди": рекомендації щодо впровадження
Пам’ятка потерпілого у кримінальному провадженні
Відео “Якими мають бути модельні суди”
Відео “Загальна інформація про судову систему”
Відео “Судовий розгляд: учасники та правила”
Відео “Як діяти, якщо Вам надійшла повістка з суду?”
Відео “Як діяти, якщо Ви не можете з’явитися на виклик в суд?”